ÇEVRE

ecolabel_logo_119x119.gif

 Basılı ürünler için AB Eko-Etiket (çevre etiketi) uygulaması

Avrupa Birliği'nin Eko-Etiket (çevre etiketi) uygulaması, tüketicilerin daha yeşil ürün ve hizmetleri ayırt edebilmelerine yardımcı olmak amacıyla başlatılmış bir uygulamadır. Eko-Etiketi, kağıt üretiminde düşük hava ve su salımında bulunulduğunu, elektrik tüketiminin düşük olduğunu, atık yönetiminin iyi yapıldığını ve insan sağlığı açısından gerekli tedbirlerin alındığını gösterir.  


Basılı kağıt ürünleri için Eko-Etiket (çevre etiketi) kriterleri güçlü çevresel gerekliliklere uygun olarak üretilen baskılı kağıt ürünleri ödüllendirmek amacıyla benzer şekilde oluşturulmuştur, ama aynı zamanda basılı belgenin geri dönüştürülebilir olduğunu garanti etmektedir.
 

Bu nedenle, herhangi bir şirketin çevresel basılı letişimi için mükemmel bir  yoludur.
 

Sertifikalı Ürünler

 

Sadece kriterlere uyan basılı ürünler bu logoyu taşıyabilir . Baskı ya ek olarak, diğer uygulamalarıda içerebilir (katlama, presleme, kesme, yapıştırcı kullanma ya da ciltleme gibi uygulamalar) 

Baskılı kağıt ürünleri gazete, reklam malzemeleri, dergi katalog, kitap, broşür, afiş, kartvizit ve etiket gibi ürünleri kapsar.

Baskılı kağıt ürünler ağırlıkları en az % 90 kağıt, karton veya kağıt bazlı ağırlık içermelilerdir. Kitap, katalog, kitapçıklar ise  en az % 80 oranında ağıt, karton veya kağıt bazlı ağırlık içermelidirler. Broşüler , kapakları ve  herhangi bir basılı kağıt parçası nihai basılı kağıt üretiminin parçası olarak kabul edilmektedir.
 

AB Eko-Etiket (çevre etiketi) için kimler başvurabilir ?
 

Üreticiler , ithalatçılar , hizmet sağlayıcıları , tüccarlar ve perakendeciler , AB Eko-Etiket için başvurulda bulunabilirler . Yayıncılar, editörler, kırtasiyeciler , baskı merkezleri , reklamcılar / halkla ilişkiler ajansları , özel şirketler ve kamu kurumları ise olasu başvuru sahibi örnekleridir. 
 

Eko-Etiket (çevre etiketi) Kriterleri
 

Etiketi, bağımsız bir organ olan Avrupa Birliği Eko-Etiket Kurulu  ekolojik kıstasları ve üretimin tüm aşamalarını göz önünde bulundurarak vermektedir. Kıstasların belirlenmesinde ürün için hammadde seçiminden, imalata, dağıtımına, tüketimine ve kullanımı bittiğinde geri dönüşümünün sağlanmasına kadar olan bütün evreler dikkate alınmaktadır.

 • Havadaki ve sudaki emisyonların azaltılması,

 • Yenilenemeyen enerji kaynaklarının daha az tüketilmesi 

 • Tehlikeli kimyasal maddelerin kullanılmasına bağlı çevere zararı ve sağlık risklerinin azaltılması

Daha fazla bilgi için buraya tıklayınız.

 

 
 
paperman